AKO SPRÁVNE ČÍTAŤ PNEUMATIKY?

Výrobcovia pneumatík umiestňujú všetky dôležité informácie o pneumatike na bočnicu. Okrem presného názvu dezénu obsahuje aj kľúčové informácie o veľkosti, ako je šírka pneumatiky, priemer ráfika a pomer výšky bočnice k šírke pneumatiky. Nájdete tu tiež indexy zaťaženia a rýchlosti, ktoré sú tiež uvedené priamo na pneumatike. Označujú maximálnu rýchlosť, pre ktorú je pneumatika navrhnutá, a maximálne zaťaženie, ktoré dezén bezpečne unesie pri tej, ktorej rýchlosti.

Rozmery pneumatík

Dlhoročná medzinárodná definícia veľkosti pneumatík v palcoch sa v posledných rokoch zmenila. Nahradila ju moderná verzia, ktorá poskytuje informácie o šírke pneumatiky, výške bočnice a dezéne pneumatiky, ako aj o priemere ráfika, ktorý zodpovedá profilu. Niektoré pneumatiky dodnes spĺňajú obe rozmerové normy, ako ukazuje náš príklad, no tento štandard už nie je úplne aktuálny.

Šírka pneumatiky:
Podľa novej normy označovania je prvá číslica využívaná na označenie šírky behúňa pneumatiky. Vyjadruje sa v milimetroch. V našom prípade je to teda 420 milimetrov.

Výška bočnice:
Výška pneumatiky sa určuje trochu inak. Druhé číslo v poradí teda nie je vyjadrené v milimetroch alebo inej mernej jednotke. Je špecifikované ako percento šírky pneumatiky - tu je výška bočnice 80 % šírky pneumatiky; konkrétne 80 % zo 420 mm = 336 mm.

Typ pneumatiky:
Na rozlíšenie medzi dvoma zaužívanými konštrukčnými typmi pneumatík sa používa tretie označenie v poradí. Písmeno R, ako je to aj v našom príklade, je symbolom pre skupinu radiálnych pneumatík. Diagonálne pneumatiky majú, namiesto písmena R, pomlčku (420 / 80 – 46). Takto jednoducho viete od seba odlíšiť pneumatiky s odlišnou konštrukčnou výrobou. 

Priemer ráfika:
Posledné číslo v rade zobrazuje priemer ráfika (disku) vyjadrený v palcoch. V našom prípade je to číslo 46, to znamená, že táto pneumatika môže byť osadená na disk s priemerom 46 palcov. 

Staré označenie:
Už spomínané staršie označenie, ktoré je pomaly vytláčané vyššie popísaným spôsobom, môžete stále ešte nájsť na niektorých pneumatikách. Výrobcovia ho dnes uvádzajú skôr už zo zvyku, aby ho predajca alebo užívateľ boli schopní správne priradiť. Toto označenie sa na pneumatikách objavuje čoraz zriedkavejšie a to najmä preto, že nové označenie je oveľa komplexnejšie a dokážeme z neho získať ďaleko viac potrebných údajov. Staré označenie zobrazuje iba šírku pneumatiky vyjadrenú v palcoch (tu 16,9 palca), typ (tu R pre radiálne) a prípustný priemer ráfika (tu 46 palcov). Chýbajú informácie o výške bočnej steny.

Nosnosť a maximálna rýchlosť

Index nosnosti a rýchlosti nájdete aj na bočnici pneumatiky. Číslo označuje index nosnosti pri dodržaní indexu rýchlosti, ktorý je vyjadrený písmenom. Bohnenkamp pripravil pre svojich predajcov prehľadnú tabuľku všetkých indexov, ktoré pri práci s pneumatikami potrebujete. Nájdete ju na konci našich tlačených katalógov, ale takisto aj v online priestore, kde index jasne definujeme v našom online shope. 

Označenie 166F, ako je to na vzorovom obrázku, potvrdzuje, že pneumatika má nosnosť 5 300 kg pri rýchlosti 80 km/h, pričom číslo 166 označuje maximálnu nosnosť a písmenová skratka F označuje rýchlostný index. Zaťaženie a rýchlosť sa určujú pomocou rôznych testovacích postupov navrhnutých tak, aby sa zabezpečilo, že pneumatika môže bezpečne uniesť určité zaťaženie za daných podmienok a zostane stabilná a bezpečná pri definovanej rýchlosti.

Špecifikovaná nosnosť platí pre predpokladaný štandardný tlak hustenia počas skúšky pneumatík. V praxi skutočná nosnosť závisí do určitej miery od tlaku v pneumatikách. Viac podrobností nájdete v tabuľke tlaku vzduchu. Je k dispozícii pre každú pneumatiku od výrobcu a predajcu. O tom, aký dôležitý je správny tlak a takisto o tom, ako si aj skúsení vodiči alebo mechanizátori zamieňajú montážny a prevádzkový tlak sme sa nedávno rozprávali s jedným z našich skúsených partnerov v Rimavskej Sobote. Rozhovor s Michalom Zsórim si môžete prečítať tu.

S dušou alebo bez?

Dôležité informácie na bočnici pneumatiky zahŕňajú aj to, či je možné pneumatiku jazdiť s dušou alebo bez nej, v závislosti od jej konštrukcie. Skratka TL (Tubeless) znamená bezdušová a znamená, že nie je potrebná žiadna duša. Skratka TT (Tube Type) znamená, že táto pneumatika musí byť osadená na disk s dušou.

Číslo DOT odhaľuje vek pneumatík

Okrem vyššie uvedených informácií sa na pneumatike nachádza aj dátum výroby. Je súčasťou čísla DOT; DOT je skratka pre Severoamerické ministerstvo dopravy. Výrobcovia pneumatík môžu umiestniť výrobný mesiac a rok vo forme MMYY na začiatok alebo koniec kódu. Pneumatika s číslom 2311 bola preto vyrobená v 23. kalendárnom týždni roku 2011. Poznámka: Nové pneumatiky sú tie, ktoré boli skladované chránené pred vetrom a poveternostnými vplyvmi nie dlhšie ako päť rokov. Pre spotrebiteľov je teda dôležitá informácia to, ako bola pneumatika uskladnená, pretože správne uskladnená pneumatika možno aj so starším DOT číslom si udržiava svoje výrobné vlastnosti dlhšie, ako je tomu naopak. Preto odporúčame nakupovať pneumatiky len od overených predajcov a dodávateľov, pri ktorých ste si istý, že spĺňajú tie najprísnejšie štandardy pri skladovaní a narábaní s pneumatikami.