Pneumatiky ATV pre poľnohospodárstvo a lesníctvo

V posledných rokoch si mnoho poľnohospodárov a lesníkov kúpilo štvorkolku a údaje o registrácii svedčia o rastúcej popularite týchto obratných a výkonných viacúčelových vozidiel.

Najmä veľkokapacitné vozidlá s objemom od 500m3 sa v minulom roku predávali ako teplé rožky. Tieto všestranné stroje však dokážu preniesť svoj výkon na vozovku len so správnymi pneumatikami.  Pre špeciálne požiadavky poľnohospodárov a lesníkov sme sa pozreli na ponuku ATV spoločnosti Bohnenkamp.

Stefan Pahnke je špecialistom na malé pneumatiky u popredného európskeho veľkoobchodníka s pneumatikami pre úžitkové vozidlá Bohnenkamp a presne vie, čo musí štvorkolka robiť v poľnohospodárstve. "Máloktorý výrobca štvorkoliek dodáva svoje stroje ex works s pneumatikami, ktoré sú plne vhodné na poľnohospodárske použitie," vysvetlil nedávno Pahnke pre odborný časopis Agrartechnik. Pahnke vie, že výrobcovia strojov spravidla volia ľahšie behúne so širším rozsahom použitia. Mimo poľných ciest však zvyčajne čakajú náročnejšie úlohy. Aby ich štvorkolky bezpečne napredovali s maximálnou trakciou v blate, na sypkom lesnom teréne alebo na lúkach zmáčaných dažďom, mali by poľnohospodári, lesníci a poľovníci namontovať viac špeciálnych dezénov - najneskôr vtedy, keď je potrebné vymeniť pneumatiky dodané zo závodu za nové. Aj keď sú mnohé štvorkolky vybavené navijakom, jeho použitie na vytiahnutie vlastnej štvorkolky by malo zostať skôr výnimkou ako pravidlom.

Množstvo poľnohospodárskych dezénov pre pneumatiky ATV na trhu

"V závislosti od účelu použitia máme k dispozícii širokú škálu rôznych dezénov; rozmanitosť je podobná ako pri klasických poľnohospodárskych a lesných strojoch," hovorí Pahnke. Spoločnosť Bohnenkamp má v súčasnosti na sklade celkovo približne 350 typov a veľkostí vhodných pre ATV. Ide o manuálny výber z medzinárodného sortimentu, ktorý je pre laikov len ťažko zvládnuteľný - a neustále pribúdajú nové dezény, ako napríklad Versa Trail ATR od amerického výrobcu Carlisle v aktuálnom mesiaci. Ďalšími dôležitými značkami v sortimente ATV spoločnosti Bohnenkamp sú BKT a KENDA.

BKT AT 108

ATV pneumatika vhodná na použitie na ceste aj v teréne. Tam sa prejavia jeho výkonnostné vlastnosti v podobe dobrej priľnavosti a pozoruhodnej trakcie aj na nespevnenom povrchu. Okrem toho poskytuje BKT AT 108 účinnú ochranu proti prepichnutiu vďaka špeciálnej kostre.

BKT AT 108 v obchode

BKT AT 109

Ideálna na použitie v záhradníctve, na trávnikoch a v teréne. Hranatý dezén tejto diagonálnej pneumatiky ponúka optimálne podmienky na používanie na sypkom povrchu a zaručuje vynikajúcu ochranu v teréne.

BKT AT 109 v obchode

BKT W 207

Pneumatika W 207 je jednou z najlepších pneumatík pre štvorkolky, ktoré sú v súčasnosti k dispozícii z hľadiska odolnosti voči nárazom. Hlboký dezén a otvorená konštrukcia tiež ponúkajú najlepšiu priľnavosť a vynikajúce samočistenie, zatiaľ čo veľké agresívne dezénové bloky v oblasti ramien poskytujú optimálnu ochranu hrán. Jednou z kľúčových aplikácií modelu BKT W 207 je terénny motoristický šport.

BKT W 207 v obchode

Carlisle HD Field Trax

Pneumatika pre štvorkolky určená na použitie na pevnom a tvrdom povrchu. Jej široký dezén je nesmerový, poskytuje veľmi dobré jazdné vlastnosti a trakciu. Odolná konštrukcia kostry zaisťuje dobrú ochranu proti prerezaniu a predčasnému opotrebovaniu.

Carlisle HD Field Trax v obchode

Carlisle AT 489

Tento dezén patrí medzi špičkové produkty výrobcu v sektore ATV. Vďaka veľkým vzdialenostiam medzi dezénovými blokmi ponúka veľmi dobré samočistenie na všetkých druhoch povrchov. Napriek nízkej hmotnosti je pneumatika veľmi robustná a spoľahlivo tlmí nárazy. Vďaka zaobleným ramenám sa s ním veľmi ľahko manévruje a výborne sa správa v zákrutách.

Carlisle AT 489 v obchode

Carlisle All Trail II

Táto pneumatika bola špeciálne vyvinutý na používanie na tvrdých povrchoch. Plochý a široký dezén poskytuje štvorkolke dobrú stabilitu. Extrémne pevná gumová zmes behúňa zaisťuje veľmi dobrý jazdný komfort, robí pneumatiku odolnou a dosahuje najlepšie výkony na spevnených cestách, betóne a rozbitom teréne.

Carlisle All Trail II v obchode

Carlisle Pavemaster

Súvislá stredová plocha behúňa pneumatiky Pavemaster zabezpečuje stabilitu na spevnenom povrchu. Jej zaoblené ramená s vyčnievajúcimi dezénovými blokmi prispievajú k bezpečnej trakcii v teréne. Dezén sa tiež vyznačuje vynikajúcim samočistiacim vlastnostiam. Vďaka šiestim vrstvám kostry a oceľovému nárazníku Pavemaster ľahko absorbuje nárazy a tvrdé hrany a je chránený proti prepychom.

Carlisle Pavemaster v obchode

Carlisle Versa Trail ATR

Univerzálna úžitková pneumatika pre štvorkolky a UTV má šesť plátnový nylonový plášť a gumovú zmes "Tough Tread", ktorá chráni pred prerezaním, prepichnutím a predčasným opotrebovaním.  Vďaka hlbšej ochrane disku chráni behúň pred poškodením aj okraj disku. Hlboké dezénové bloky poskytujú presnú kontrolu a trakciu aj na pevnom a nerovnom teréne.

Carlisle Versa Trail ATR v predajni

KENDA K290 Scorpion

K290 Scorpion je univerzálna pneumatika pre štvorkolky a terénne vozidlá. Rovnomerne rozmiestnené figúry na dezéne zabezpečujú hladkú jazdu na ceste, ako aj bezpečnú priľnavosť na optimálne použitie v teréne.

KENDA K290 Scorpion v predajni

KENDA K299 Bearclaw

Klasická pneumatika z rady Kenda presvedčí ako univerzálna pneumatika na cesty aj do terénu. Osvedčený dezén má vynikajúce samočistiace vlastnosti a vďaka oddelenému usporiadaniu dezénových blokov pôsobí veľmi pevne aj na sypkom a náročnom povrchu. Okrem dobrej trakcie v teréne dosahuje Bearclaw aj čistý jazdný výkon na ceste.

KENDA K299 Bearclaw v obchode

Kenda K300 Dominator

Univerzálny zmiešaný dezén na použitie na ceste aj v teréne sa vyznačuje rovnomerne rozmiestnenými blokmi na behúni. Zabezpečujú optimálne používanie v teréne aj na pevnom povrchu.

Kenda K300 Dominator v obchode

Kenda K3201 Mastodon

Na tvrdých až stredne tvrdých povrchoch zaručuje výrazný dezén pneumatiky Kenda K3201 Mastodon trvalo pohodlnú jazdu. Jazdci na štvorkolkách a SUV si pochvaľujú stabilitu pri držaní stopy a vhodnosť pneumatiky na enduro aj pouličné použitie.

Kenda K3201 Mastodon v obchode

KENDA K530 Pathfinder

Pathfinder je odolná a pevná cestná pneumatika s vynikajúcim pomerom ceny a výkonu. Ponúka nízky valivý odpor a vysoký jazdný komfort.  Usporiadanie blokov behúňa poskytuje dobrú trakciu a priame ovládanie v širokom rozsahu podmienok.

KENDA K530 Pathfinder v predajni

KENDA K533 Klaw XC

Diagonálna, šesťplátová športová pneumatika pre ATV, ktorá zaručuje odolnosť aj v najťažších terénnych podmienkach. Spoľahlivý, asymetrický dezén v teréne so špeciálne navrhnutým usporiadaním dezénových blokov zaručuje bezpečnú a dobrú trakciu.

KENDA K533 Klaw XC v predajni

KENDA K570 Executioner

Výrazný dezén pneumatiky KENDA K 570 Executioner so širokými dezénovými blokmi poskytuje dostatočnú priľnavosť a trakciu pre ATV aj v hlbokom bahne. Pneumatika bola vyvinutá ako čistý terénny dezén na extrémne použitie, ale vykazuje aj dostatočne dobré vlastnosti na cestných úsekoch.

KENDA K570 Executioner v predajni

KENDA K592 Bearclaw EVO

Všestranná pneumatika ATV s veľkými stredovými dezénovými blokmi poskytuje lepšiu jazdu v priamom smere a vynikajúcu trakciu pri brzdení. Vďaka priehlbinám na dezénových zuboch, má plášť Bearclaw EVO veľmi dobrú priľnavosť aj na tratiach zmáčaných dažďom a vďaka výrazným ramenným výstupkom vykazuje perfektnú ovládateľnosť v zákrutách. Napriek nízkej hmotnosti zaručuje pneumatika výnimočnú odolnosť proti prepichnutiu.

KENDA K592 Bearclaw EVO v predajni

KENDA K573 Bearclaw EX

Pneumatika ATV pre zmiešané povrchy je vďaka svojej gumovej zmesi s nízkym opotrebovaním mimoriadne robustná a odolná v praxi. Pneumatika je dobre chránená pred poškodením vďaka malým výstupkom na behúni medzi dezénovými blokmi a špeciálnej výstuže bočnici.

KENDA K573 Bearclaw EX v predajni

KENDA K538 Executioner

Smerový dezén s dobrými samočistiacimi vlastnosťami bol vyvinutý pre najlepší výkon v širokom rozsahu podmienok. Dezén pneumatiky K538 poskytuje bezpečnú priľnavosť aj v teréne vďaka širokému dezénu a prepracovanej konštrukcii dezénových zubov. Okrem dobrých jazdných vlastností ponúka model K582 aj atraktívny pomer ceny a výkonu.

KENDA K538 Executioner v predajni

KENDA K585 Bounty Hunter

Pneumatika pre úžitkové vozidlá (UTV) do ťažkého až stredne ťažkého terénu. Jej dezén má obzvlášť nízku úroveň vibrácií a hlučnosti, vďaka čomu je táto pneumatika zaujímavá na použitie na vozidlách typu side-by-side (SXS). Pneumatika sa vyznačuje veľmi dobrou ovládateľnosťou aj v tých najťažších kamenistých podmienkach. Jej pevná kostra poskytuje dobrý jazdný komfort a odolnosť proti prepichnutiu.

KENDA K585 Bounty Hunter v obchode

KENDA K587 Bearclaw

Dobre samočistiaci dezén pneumatiky K587 Bearclaw ponúka bezpečnú priľnavosť a pevnú trakciu na širokom spektre povrchov, od piesočnatej pôdy, blato až po ťažký íl. Osemplátnová kostra zároveň poskytuje najlepšiu ochranu proti nárazu, prepichnutiu a prerezaniu a dobrý jazdný komfort.

KENDA K587 Bearclaw v obchode